Podróżowanie busem jest jednym z najtańszych sposobów podróżowania po Europie, szczególnie do Niemiec i krajów Beneluksu. Zobacz, jakie są zasady międzynarodowego transportu busami.
Aby wykonywać transport międzynarodowy towarów samochodem o DMC wynoszącej 3,5 tony nie są wymagane pozwolenia i licencje. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy zamierzamy prowadzić działalność polegającą na przewozie osób. Oprócz posiadania busa, do którego mamy prawo i którym będziemy realizować przewozy, potrzebny jest wpis do rejestru przedsiębiorców, dobra reputacja (czyli brak odnotowanych poważnych zdarzeń drogowych powstałych z naszej winy i brak zakazu wykonywania działalności w zakresie transportu) oraz licencja na przewóz osób. Co więcej, właściciel lub jedna z osób zarządzających w firmie transportem drogowym musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych potwierdzający wiedzę i kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu przewoźnika.
Licencja jest decyzją administracyjną uprawniającą do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Aby móc realizować przejazdy busem z Polski do Niemiec, Belgii, Holandii i innych krajów Unii Europejskiej wymagana jest licencja międzynarodowa wydana przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego w imieniu Ministra Infrastruktury. Aby uzyskać licencję, należy złożyć wniosek o jej wydanie, przedstawić wymagane załączniki oraz uiścić opłatę. Firma Olivier Euro Trans ma uprawnienia do przewozu osób na terenie Polski i zagranicy.
Podstawą do uzyskania licencji jest wypełniony wniosek o udzielenie licencji wspólnotowej upoważniającej do przewozu osób oraz dołączone załączniki:
Licencja wydawana jest na podstawie dokumentów dołączone do wniosku, a w szczególności zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.